- TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉHO ČERVENÉHO KYŘÍŽE Z 26.03.2025
OSLAVTE ODKAZ ALICE GARRIGUE MASARYKOVÉ A VYDEJTE SES NÁMI NA POCHOD – LETOS SI MŮŽETE VYBRAT Z 12 TRAS!
- Přihláška na kurz Zdravotníka zotavovacích akcí a doškolení Zdravotníka zotavovacích akcí
Název kurzu : ZDRAVOTNÍK ZOTAVOVACÍCH AKCÍ Organizátor projektu : OS ČČK Trutnov Horská 5 541 01 Trutnov tel.: 499 810 810 nebo 775 760 630 e-mail : ccktu@tiscali.cz Termín kurzu : 22.,23.,29.,30.3.2025 a 5.,6.4.2025 od 9,00 hodin – rozsah 41 hodin sraz účastníků 22.března v 8,50 hodin před budovou Místo konání : OS ČČK Trutnov 2.mezipatro Horská 5 učebna PP č. 604 541 01 Trutnov Cena kurzu : 4 000 Kč (pro členy ČČK 2 000 Kč) Přihláška ke stažení zde:
Název kurzu : DOŠKOLENÍ ZZA Organizátor projektu : OS ČČK Trutnov Horská 5 541 01 Trutnov tel.: 499 810 810 nebo 775 760 630 e-mail : ccktu@tiscali.cz Termín kurzu : 17. května 2025 od 9,00 hod. sraz účastníků 17. května v 8,50 hodin za budovou Místo konání : OS ČČK Trutnov 2.mezipatro Horská 5 učebna PP č. 604 541 01 Trutnov Cena kurzu : 1 000 Kč (pro členy ČČK 500 Kč) Přihláška ke stažení zde:
- Léto s lokomotivou 2025
- Základní kurz první pomoci – duben 2025
ZDARMA !!!!
pro účastníky, kteří budou požadovat potvrzení o absolvování kurzu cena
Kč 800,– (v ceně kniha Základní norma zdravotnických znalostí)
Základní kurz první pomoci – Život zachraňující úkony
Jedná se o 4 hodinové školení (1 vyučovací hodina = 45 min.) zaměřené na základy první pomoci s praktickým nácvikem na resuscitačních loutkách
Kurz se koná v tomto termínu: úterý 29.4.2025 Od 16.00 hodin do 19.00 hodin
v prostorách učebny první pomoci, Horská 5,Trutnov, 2. mezipatro č. dveří 604 (budova bývalého okresního úřadu naproti autobusovému nádraží)
Kurz se koná při minimálním počtu 5 účastníků a maximálním počtu 15 účastníků.
Přihlásit se můžete na tel. č. 499 810 810 , 775 220 000 nebo emailem ccktu@tiscali.cz do 25.4.2025
- Materiální sbírka



tisková zpráva Českého červeného kříže z 21.06.2024
165. výročí bitvy u Solferina – 165 let od vstupu lidskosti na bitevní pole
24. června uplyne 165 let od bitvy u Solferina, která se stala impulsem k založení Červeného kříže a zásadní změně nahlížení na ochranu obětí ozbrojených konfliktů.
24. června 1859 se poblíž severoitalského Solferina odehrála jedna z tisíců bitev lidské historie. Střetlo se v ní 300 tisíc vojáků a po 15 hodinách boje zůstává na bitevním poli bez pomoci na 40 tisíc raněných a umírajících.
Bitva u Solferina se nezapsala do historie uvedenými čísly, ale tím, že obraz jejích humanitárních následků vedl Švýcara Henri Jeana Dunanta k zorganizování improvizovaného ošetřování všech raněných – vítězů i poražených – a především k myšlence na to, jak podobným situacím předejít. Rozhodl se založit organizaci, která by v době válek ošetřovala raněné bez ohledu na jejich příslušnost, a dále navrhl, aby byla přijata mnohostranná mezinárodní úmluva, která by zakotvila pravidla pro ošetřování raněných vojáků a ochranu zdravotníků.
Připomínáme si historický okamžik, který vedl k založení organizace Červeného kříže a přijetí první z tzv. Ženevských úmluv, základu soudobého mezinárodního humanitárního (válečného) práva, okamžik, kdy na bitevní pole vstoupila lidskost.
Tento okamžik od základu změnil nahlížení na ochranu obětí ozbrojených kofliktů.
Všechny státy a bojující strany světa jsou již více než půldruhého století vázány povinností ošetřovat raněné a nemocné civilisty i bojovníky pouze podle naléhavosti jejich zranění či nemoci. Nebere se tedy v úvahu, jestli péči potřebují vítězové nebo poražení, útočníci nebo obránci, muži či ženy, nezáleží ani na jejich předchozím chování. Záleží jen na jejich zdravotním stavu. Stejně tak jsou všechny státy a bojující strany povinny chránit zdravotníky a zdravotnická zařízení bez ohledu na to, koho ošetřují.
Později byla ochrana rozšířena i další skupiny obětí ozbrojených konfliktů. A i pro ně – válečné zajtace či civilisty – platí stejná zásada nestrannosti: pokud již nebojují nebo nebojovali nikdy, jsou chráněni před útokem a náleží jim pomoc bez ohledu na to, s kým sympatizují, jaké jsou rasy, vyznání, na čí straně stojí nebo koho podporují (jinak, než přímou účastí na ozbrojeném konfliktu).
165 let lidstvo konsenzuálně vytváří pravidla pro vedení válek chránící ty, kteří nejsou na bojové činnosti přímo účastni nebo z ní byli vyřazeni. Všechny státy a bojující strany jsou povinny normy mezinárodního humanitárního práva za všech okolností nejen zachovávat, ale také působením na ty, na které mají vliv, zajistit jejich zachovávání.
I když se představitelé států a ozbrojených sil k těmto pravidlům verbálně hlásí, nejsou vždy naplňována. Jejich porušování, ať již z nevědomosti nebo úmyslně, ale ztrácíme všichni. Jsou-li dodržována, je smíření snadnější a mír, který po každé válce nakonec přichází, se docíli snadněji a bude spíše trvalý.
Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsmíce, které se zrodilo ze solferinského utrpení, nejen pomáhá trpícím ve válkách bez rozdílu, ale napomáhá i všem aktérům ke správné aplikaci humanitárního práva.
Zasaďme se všichni společně o to, aby Lidskost (humanita) byla udržena na živu . Dnes je to zapotřebí stejně, možná i více, jako před 165 lety.
Doc. Dr. Marek Jukl
prezident ČČK







Od 9.1.2018 můžete na obrazovkách FTV Prima potkávat hrdiny seriálu Modrý kód v 5-ti spotech, které jsou zaměřeny na poskytování první pomoci (resuscitace, masivní zevní krvácení, odstranění překážky z dýchacích cest, bezvědomí a cévní mozková příhoda), které vznikly ve spolupráci ČČK a FTV Prima. Hlavními aktéry osvětové kampaně s názvem „Když jde o život“ jsou tváře oblíbeného seriálu Marek Němec, Sabina Laurinová, Jiří Štěpnička, Eva Josífková a Kristýna Frejová.
Více informací a instruktážní videa naleznete na níže uvedeném odkazu:
http://www.cervenykriz.eu/cz/cz_root.aspx
Samostatné spoty/videa jsou též umístěna v části věnované první pomoci:
http://www.cervenykriz.eu/cz/pp.aspx
Prohlášení
Výkonná rada Českého červeného kříže (ČČK) jako nejvyšší orgán národní společnosti rozhodla dne 29.2.2016 o zrušení registrace OS ČČK H. Králové. Zrušením registrace pozbyl OS ČČK H. Králové právo užívat znak červeného kříže i právo vyvíjet jakékoli programové činnosti ČČK. Ve více než dvacetileté novodobé historii ČČK je to teprve podruhé, kdy VR ČČK k tak razantnímu řešení přistoupila. VR ČČK vzala i v úvahu, že poškozování dobrého jména ČČK, které kroky OS ČČK H. Králové vyvolaly, nemá pouze regionální dopad, ale ovlivňuje negativně pověst všech OS ČČK i ČČK jako celku. Vzhledem k tomu, že OS ČČK H. Králové byl samostatně hospodařící účetní jednotkou, ubezpečujeme tímto naše klienty, že jeho finanční problémy v žádném případě neohrozí činnost OS ČČK Trutnov. Naopak náš OS ČČK Trutnov spolu s ostatními sousedními oblastními spolky bude i nadále na území okresu Hradec Králové zabezpečovat základní činnost ČČK.
Iveta Špičková
ředitelka Ú OS ČČK Trutnov
Dohoda o spolupráci
Dne 10.6.2016 podepsali zástupci naše OS ČČK Trutnov, ředitelka Ú OS ČČK Trutnov Iveta Špičková a předseda OVR Ing. Karel Nečas, „Dohodu o spolupráci“ s Německým červeným křížem, okresním sdružením Bautzen, zastoupeným generálním ředitelem panem Peterem Markem. Jedná se mezinárodní spolupráci výše zmíněných ČK podle 7 základních principů hnutí Červeného kříže, kterými jsou HUMANITA, NESTRANNOST, NEUTRALITA, NEZÁVISLOST, DOBROVOLNOST, JEDNOTA, SVĚTOVOST. Obě smluvní strany se dohodly naplňovat společné cíle v těchto oblastech: podpora mládeže a seniorů, podpora civilní ochrany, podpora tolerance, kultury a mezinárodních vztahů.
http://ccktrutnov.rajce.net/10.6.2016_podpis_Dohody_o_spolupraci
Zaujala Vás naše činnost? Máte chuť nás podpořit?
Můžete: – realizovat své obvyklé nákupy v e-shopech přes portál GIVT (podrobnosti na www.givt.cz),
– zapojit se do naší činnost a stát se členem ČČK, případně dobrovolníkem ČČK,
– přispět na naše aktivity sponzorským darem.
Na stránkách Českého červeného kříže www.cervenykriz.eu jsou zveřejněny odkazy umožňující bezplatné stažení aplikace První pomoc určené pro chytré mobilní telefony.
Aplikace vydaná Českým červeným křížem poslouží držiteli mobilního telefonu nejen jako příručka první pomoci, ale zároveň jako praktický rádce ve chvílích, kdy jde o každou sekundu – součástí jsou postupy urgentní první pomoci krok za krokem, včetně krátkých videí. Tísňovou linku může uživatel vytáčet přímo z aplikace stisknutím jediného tlačítka. Uživatelé najdou i praktické rady, jak se chovat při mimořádných událostech typu povodní, extrémního počasí nebo třeba při chřipkové epidemii.
Tuto úspěšnou aplikaci se stáhlo více než 30tis. uživatelů, přidejte se mezi ně.
INSTRUKTÁŽNÍ VIDEO – DÁRCOVSTVÍ KRVE
http://ose.zshk.cz/media.aspx?id=V8005
UPOZORNĚNÍ – BDK, kteří se zúčastní slavnostního oceňování v Praze za 160 a více bezpříspěvkových odběrů krve a plazmy, obdrží od OS ČČK Trutnov příspěvek na dopravu.